Blog
Najczęściej komin budowany jest w momencie, kiedy powstają ściany budynku i jest ukryty wewnątrz nieruchomości. Są jednak sytuacje, w których niezbędna jest dobudowa komina zewnętrznego. Do wyboru jest kilka możliwości, ale najważniejsze jest to, aby cały proces budowlany był przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Czy w takim przypadku niezbędne jest pozwolenie na budowę? Z reguły przewody kominowe ujęte są w projekcie domu, ale co w przypadku, gdy będzie to dobudowa?
więcej
System kominowy do centralnego ogrzewania jest niezbędnym elementem, który pozwala odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo domowników i efektywność ogrzewania. Na rynku znaleźć można szeroką gamę produktów, które produkowane są z różnych materiałów — od kominów ceramicznych po nowoczesne stalowe, a także tradycyjne z cegły. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaki piec będzie używany do zasilania urządzeń grzewczych.
więcej
Kominy to konstrukcje, których zadaniem jest odprowadzanie spalin, dymu i zanieczyszczeń powstających w wyniku pracy kotłów. Istotna jest więc ich budowa oraz średnica, aby przewody dymowe i spalinowe mogły spełniać swoją funkcję. Wszystkie te parametry powinno się dostosowywać do rodzaju urządzeń grzewczych, czyli kotłów. Niezwykle istotne jest również ich dopasowanie do okolicy, czyli usytuowania terenu i obecności drzew w pobliżu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wylotów kominowych można zachować optymalny ciąg kominowy, który wpływa na efektywność pracy systemu grzewczego.
więcej
Montując piec na gaz, należy zrezygnować z tradycyjnych kominów murowanych. Do tego typu urządzeń stosuje się specjalny zestaw kominowy do pieca gazowego. Przede wszystkim jest on wykonany z materiałów kwasoodpornych, czyli ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Zastosowanie takiego systemu związane jest z temperaturą spalin, która w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania przekracza nawet 800 stopni Celsjusza. Takie warunki sprzyjają skraplaniu się pary wodnej wewnątrz komina, która wchodzi w reakcję ze związkami i powoduje uszkodzenia cegieł i zapraw w kominach murowanych. Z czego więc składa się zestaw kominowy do pieca?
więcej
Kominy są niezbędnymi elementami konstrukcji domów. Ich zadaniem jest odprowadzanie do atmosfery spalin z paliwa wykorzystywanego do ogrzewania nieruchomości. Kominy nie są jednak tylko murowanym przewodem z pustaków lub cegieł. W ich wnętrzu muszą znaleźć się jeszcze wkłady kominowe, które chronią murowane konstrukcje przed zniszczeniem w kontakcie ze spalinami. Czym charakteryzują się wkłady kominowe żaroodporne do odprowadzania spalin? Dlaczego warto je montować?
więcej
Wybór odpowiedniego komina do pieca jest nie lada wyzwaniem. Należy wybierać takie rozwiązania, które będą w pełni pasować do posiadanego kotła. W przypadku kotłów gazowych można zaobserwować ciekawe zmiany, które związane są z ich modernizacją. Wszystkie zmiany podyktowane są przede wszystkim innymi sposobami doprowadzania powietrza do paleniska. Jaki komin do pieca gazowego będzie najlepszy? Jaki przewód spalinowy będzie efektywnym rozwiązaniem?
więcej
Wkład kominowy jest kluczowym elementem konstrukcji przewodów kominowych. Dzięki niemu komin może działać efektywnie i w pełni bezpiecznie. Wybór odpowiedniego wkładu wpływa także na aspekt estetyczny. Na rynku dostępne są różne modele, które mają inny przekrój, czy średnicę, a także dostosowane są do różnego rodzaju kominów i stosowanego opału. Czym jest wkład kominowy? Do jakich pieców się go stosuje?
więcej
Prawidłowo zaprojektowana i zbudowana instalacja grzewcza wraz z kominem jest podstawą bezpiecznego i komfortowego użytkowania domu. Istotne jest więc prawidłowe odprowadzanie spalin z pieców i kotłów grzewczych. Jednym z problemów, który dosyć często pojawia się w domach to zbyt mały ciąg w środku komina. Aby sobie z nim poradzić, należy zastosować przedłużenie komina.
więcej
Ogrzewanie domu i miejsc pracy wiąże się często z koniecznością pozyskania drewna lub węgla dobrej jakości. Wiele osób nie ma jednak pojęcia o tym, że palenie drewnem, węglem lub innym paliwem może być szkodliwe. Wszystko zależy od jakości materiału opałowego i jego poziomu wilgotności. Wydostający się z komina dym może wyglądać bardzo różnie. Może to być gęsta, cuchnąca zasłona dymna lub zupełnie przezroczyste spaliny, jak z kotła gazowego. Jaki dym powinien wydostawać się z kominów domów? Jakie są rodzaje i kolory dymu?
więcej
Pożar sadzy w kominie może być tragiczny w skutkach i skończyć się zajęciem ogniem dachu albo całego poddasza, a nawet domu. Na szczęście część przyczyn pożarów sadzy w kominie można w prosty i szybki sposób wyeliminować. Wystarczy systematyczna kontrola stanu technicznego komina, a w szczególności przed i po zakończeniu okresu grzewczego.
więcej
Nasady kominowe są niepozornymi, ale bardzo ważnymi elementami, które montuje się na szczycie kominów. W wielu przypadkach ich zamontowanie jest niezbędne, aby utrzymać w przewodzie kominowym optymalny ciąg. Jakie są funkcje i zastosowanie nasad kominowych? Jakie ich rodzaje można wyróżnić?
więcej
Regularne czyszczenie komina z sadzy jest obowiązkiem każdego właściciela domu czy innego obiektu z instalacją ogrzewania. O czystość przewodu kominowego warto zadbać przede wszystkim przed startem sezonu grzewczego, a także każdorazowo, kiedy komin staje się niedrożny. Jak czyścić komin? Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak istotne?
więcej