Jak czyścić komin?

01/04/23
Jak czyścić komin?
Regularne czyszczenie komina z sadzy jest obowiązkiem każdego właściciela domu czy innego obiektu z instalacją ogrzewania. O czystość przewodu kominowego warto zadbać przede wszystkim przed startem sezonu grzewczego, a także każdorazowo, kiedy komin staje się niedrożny. Jak czyścić komin? Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak istotne? 

Dlaczego należy regularnie przeprowadzać czyszczenie komina?

Regularne czyszczenie komina ze smoły znacznie zwiększa bezpieczeństwo domowników i poprawia ciąg oraz zapewnia efektywniejszą pracę kotła. Przeglądu przewodu kominowego powinno się dokonywać przynajmniej raz w roku. Takie zadanie należy zlecać kominiarzowi, który fachowym okiem oceni, czy stan instalacji grzewczej jest dobry, a w razie potrzeby również dokładnie ją wyczyści. 

Regularne czyszczenie komina w domu jednorodzinnym i w innych nieruchomościach jest istotne ze względu na bezpieczeństwo. Co roku dochodzi do pożarów sadzy, która zalega w kominach i ulega zapłonowi. Zaniedbywanie podstawowej czynności, jaką jest czyszczenie komina ze smoły, może skutkować zagrożeniem życia lub zdrowia nie tylko domowników, ale nawet sąsiadów, w szczególności, gdy jest to budynek wielorodzinny. 

Należy także pamiętać o tym, że wzniecony pożar, spowodowany zaniedbaniem czyszczenia komina z sadzy nie będzie wiązał się z odszkodowaniem na pokrycie strat materialnych. Przepisy prawa wyraźnie podkreślają, że taką czynność powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku. 

Jak samodzielnie wyczyścić komin?

Aby wykonać czyszczenie komina z sadzy, można skorzystać z usług wykwalifikowanego kominiarza, który dysponuje niezbędnymi narzędziami do tego. Jeśli jednak chce się ograniczyć koszty profesjonalnej usługi, można tę czynność wykonać samodzielnie. Należy wtedy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do czyszczenia komina.

Profesjonalny zestaw do czyszczenia komina — co potrzebujesz?

W jakie akcesoria do czyszczenia komina w domu jednorodzinnym trzeba się wyposażyć? Pierwszym z przyrządów będzie wycior do komina. Taka szczotka to uniwersalne wyposażenie, które można kupić w wielu różnych sklepach budowlanych. Kolejnym elementem jest żeliwna kula, która cechuje się skutecznością i jest świetnym uzupełnieniem dla szczotki. 

Przepychacz do wyciorów to podstawowe narzędzie każdego kominiarza. Charakteryzuje się on bardzo dużą efektywnością czyszczenia. Można do niego dołączyć szczotkę wyciorową, która umożliwia dotarcie do mniejszych miejsc w kominie i zwiększy zasięg pracy. Innym akcesorium jest zawiesie linowe. Najczęściej określa się je jako najlepszy sprzęt do czyszczenia komina. Lina najczęściej jest wykonywana z bardzo wytrzymałej stali, do której można doczepić szczotkę lub kulę. 

Jak często czyścić komin?

To jak często czyścić komin zależy w głównej mierze od jego rodzaju. Wyróżnić można trzy główne rodzaje przewodów kominowych:

    • przewody kominowe dymowe — odprowadzają na zewnątrz budynku spaliny z paliw stałych, czyli np. z drewna i węgla,

    • przewody wentylacyjne — odprowadzają na zewnątrz zużyte powietrze,

    • przewody kominowe spalinowe — odprowadzają na zewnątrz budynku spaliny z paliw ciekłych, czyli np. gazu ziemnego, płynnego oraz oleju opałowego.


    W zależności od danego rodzaju przewodu kominowego, jego czyszczenie należy wykonać w określonych odstępach czasowych. Przewody dymowe czyści się cztery razy w roku, spalinowe dwa razy w roku, a wentylacyjne raz w roku.

     

    powrót