Jaki system kominowy wybrać?

11/08/21
17 października 2021 Jaki system kominowy wybrać?

Systemy kominowe stosowane są w celu zabezpieczenia przewodów kominowych przed różnymi czynnikami, takimi jak działanie agresywnego kondensatu. Są one zbudowane z różnego rodzaju rur i kształtek, których montaż pomaga w odpowiednim odprowadzaniu spalin z urządzeń grzewczych. Powinny być właściwie dobrane do rodzaju komina, urządzenia grzewczego i używanego w ogrzewaniu paliwa.

Co to jest system kominowy?

Aby zrozumieć jak wygląda i co to jest system kominowy, najlepiej porównać go z konwencjonalnym kominem murowanym. W przeciwieństwie do tej tradycyjnej opcji system kominowy składa się z elementów prefabrykowanych do zamontowania. Te, które są produkowane przez nas posiadają certyfikat CE i wykonywane są zgodnie z normą PN-EN 1856-2:2009. Takie systemy montuje się zgodnie z dołączoną instrukcją. W przeciwieństwie do kominów murowanych ich budowa jest dużo szybsza, mniej problematyczna, a po zainstalowaniu kolejnych elementów są one niezwykle szczelne. Dodatkowo system kominowy można dobrać do różnego typu spalin.

System kominowy czy komin systemowy?

Na system kominowy składają się dwa podstawowe elementy. Pierwszy element to wkład kominowy, który odpowiada za odprowadzanie spalin. Drugi to obudowa komina, np. w formie pustaków, która otacza umieszczony w niej wkład. System kominowy tworzy komin systemowy.

Rodzaje systemów kominowych

Nasza firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju systemów kominowych. Należą do nich:

  • systemy kominowe jednościenne okrągłe - w tym system CH-PJ Economy przeznaczony do spalania paliw gazowych i olejowych, oraz system CH-PJ Plus 0,6 mm, 0,8 mm, 1mm - które mogą być wykorzystywane przy opalaniu zarówno gazem i olejem, jak i paliwami stałymi;
  • systemy kominowe owalne - w tym system CH-PJ Plus 0,6 mm przeznaczony do gazowych i olejowych urządzeń grzewczych i tych opalanych drewnem (praca na sucho), oraz system CH-PJ Plus 0,8 mm, 1 mm - montowany w przypadku opalania paliwami stałymi, takimi jak drewno, węgiel lub ekogroszek (praca na sucho).

Systemy kominowe okrągłe dostosowane są do kominów kwadratowych. Ich kształt pozwala na dobre wypełnienie otworu takiego komina, co jednocześnie przyczyni się do właściwego odbiór spalin. Natomiast systemy kominowe owalne są idealne do kominów prostokątnych. te budowane są zazwyczaj, gdy pomieszczenia ogrzewane są paliwami stałymi. Nasze wkłady owalne posiadają różne rozmiary, co pozwala na ich idealne dopasowanie do otworu komina.

Wybierając zatem system kominowy należy dopasować go do przekroju komina oraz do rodzaju urządzenia grzewczego i spalanego w nim paliwa. Przekrój i wysokość wkładu kominowego należy dostosować na podstawie dokumentacji technicznej urządzenia grzewczego. Niewłaściwy dobór tych parametrów może wywołać problemy z ciągiem lub z nieprawidłową pracą urządzenia grzewczego.

Dlaczego warto postawić na systemy kominowe?

Nasze systemy kominowe to produkty o prostym montażu, wysokiej jakości i trwałości, zapewniające maksymalną szczelność. Naszym klientom pomagamy we właściwym ich doborze. W połączeniu z nowoczesnymi kotłami i kominkami znacząco zmniejszają zużycie paliw.

W naszej ofercie znajdują się wszystkie produkty niezbędne do montażu systemu kominowego. Zamówienie wszystkich elementów systemu w jednym miejscu to pewność, że będą do siebie pasować, a sam montaż pójdzie sprawnie i szybko.

 

powrót