Kiedy potrzebny jest wkład kominowy?

02/03/23
Kiedy potrzebny jest wkład kominowy?
Wkład kominowy jest kluczowym elementem konstrukcji przewodów kominowych. Dzięki niemu komin może działać efektywnie i w pełni bezpiecznie. Wybór odpowiedniego wkładu wpływa także na aspekt estetyczny. Na rynku dostępne są różne modele, które mają inny przekrój, czy średnicę, a także dostosowane są do różnego rodzaju kominów i stosowanego opału. Czym jest wkład kominowy? Do jakich pieców się go stosuje?

Wkłady kominowe — czym są i jakie piece ich potrzebują?

Wkład kominowy to element, który montuje się w wymurowanym kominie. Składa się on ze stalowych lub ceramicznych rur szczelnie ze sobą połączonych. Podczas montażu każdy kolejny element wsuwa się do poprzedniego, dzięki czemu skropliny mogą swobodnie ściekać po ściankach rur. Zadaniem wkładów kominowych jest odprowadzanie na zewnątrz przewodów wentylacyjnych spalin z kotłów. 
Kluczowe jest odpowiednie zamontowanie i zagwarantowanie szczelności. Dzięki temu kotły mogą działać prawidłowo, zapewniając bezpieczne i sprawne funkcjonowanie systemu grzewczego. Wkłady muszą być dobrze dobierane i odznaczać się trwałością, ponieważ jest to jedyny element, który ma styczność ze skroplinami. Poleca się je montować przede wszystkim do ceglanych kominów, ponieważ wpływ substancji wydobywających się z paleniska może być tragiczny w skutkach. Lotne związki siarki mogą prowadzić do uszkadzania konstrukcji w kominach, a nawet do ich zawalenia. 
Wkłady kominowe dobiera się w zależności od kotła, rodzaju paliwa do ogrzewania domu oraz budowy komina. Zastosowanie wkładu kominowego jest zalecane nie tylko w przypadku modernizacji starego komina, ale także przy wymianie pieca na nowy, energooszczędny model. Należy więc posiadać wiedzę na temat parametrów urządzenia grzewczego zainstalowanego w budynku. Trzeba mieć świadomość, że nieodpowiednie dopasowanie wkładu kominowego do rodzaju paliwa może skutkować uszkodzeniem wkładu, a także całego komina murowanego. 
Do pieców wykorzystujących paliwo stałe, np. do ogrzewania domu używane jest drewno, można zastosować wkład kominowy ze stali żaroodpornej. Natomiast w przypadku, gdy w domu stosowany jest kocioł na olej lub ogrzewane jest gazem, powinno się postawić na wkład kominowy kwasoodporny.

Zastosowanie wkładu kominowego

Najważniejszą funkcją wkładów do komina jest zapewnienie szczelności. Spaliny ze względów bezpieczeństwa nie mogą bezpośrednio stykać się z kominem. Wkład kominowy powinien także pełnić funkcję ochrony przed zamakaniem oraz dawać możliwość odprowadzenia skroplin na zewnątrz. Powinien również charakteryzować się odpornością na ogień i wysokie temperatury oraz nie ulegać odkształceniom termicznym i mechanicznym. Dobrej jakości wkład kominowy daje możliwość odpowiedniego doboru i regulacji układu kominowego.

Jak długo wytrzyma wkład do komina?

Przeważnie wkłady kominowe, o ile są wykonane z wysokiej jakości materiałów i dobrze dobrane do rodzaju kotła oraz paliwa, mogą wytrzymać nawet do kilkunastu lat. Niektórzy producenci zapewniają nawet dłuższą ich żywotność. Wiele zależy od tego, jak eksploatowany będzie wkład kominowy.
 

powrót