Rodzaje nasad kominowych

01/04/23
Rodzaje nasad kominowych
Nasady kominowe są niepozornymi, ale bardzo ważnymi elementami, które montuje się na szczycie kominów. W wielu przypadkach ich zamontowanie jest niezbędne, aby utrzymać w przewodzie kominowym optymalny ciąg. Jakie są funkcje i zastosowanie nasad kominowych? Jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Nasady kominowe — funkcje i zastosowanie

Odpowiedni ciąg kominowy jest warunkiem skutecznego odprowadzania spalin i zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Proces ten najczęściej odbywa się w sposób grawitacyjny, ponieważ ciepłe powietrze unosi się ku górze. W niektórych przypadkach naturalny ciąg zostaje zaburzony, co może być wynikiem błędów w projekcie i wykonaniu instalacji kominowej. 

Ponadto mogą one doprowadzić do zjawiska ciągu wstecznego, czyli sytuacji, w której spaliny nie wylatują na zewnątrz, tylko cofają się z powrotem do pomieszczeń. 

Zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego i ochrona przed ciągiem wstecznym to podstawowa funkcja nasad kominowych. Urządzenia te pełnią również inną ważną funkcję. 

Otóż chronią skutecznie komin przed ptakami, które bardzo chętnie na nich siadają albo budują gniazda. 

Nasady kominowe zabezpieczają też komin przed opadami atmosferycznymi. Warto mieć świadomość, że zastosowanie nasad kominowych nie zawsze jest potrzebne, ale niekiedy okazuje się wręcz konieczne. 

Nasady kominowe — stałe

Nasady kominowe stałe to urządzenia, które zawsze znajdują się w tym samym położeniu, ponieważ nie działają względem wiatru. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wykorzystują one energię kinetyczną wiatru, aby spowodować w ciągu kominowym powstanie niezbędnego ciśnienia. Najczęściej stosuje się je na zakończeniach kominów spalinowych gazowych, dymowych i wentylacyjnych. 

Nasady kominowe stałe stosuje się, gdy:


  • umieszczenie komina względem połaci dachu jest niekorzystne;
  • w pomieszczeniach, które znajdują się na najwyższych kondygnacjach budynków, komin ma ograniczoną wysokość;
  • w pomieszczeniach zaopatrzonych w układ wentylacji naturalnej zainstalowane są okapy wyciągowe z grawitacyjnym odprowadzaniem powietrza na zewnątrz;
  • na już istniejących kominach dymowych i spalinowych, konstrukcja nie zapewnia właściwego ciągu;
  • występują zmienne kierunki wiatrów.

  Nasady kominowe — obrotowe

  Obrotowa nasada kominowa wprawiana jest w ruch obrotowy za pomocą siły wiatru, dzięki czemu wyprofilowane łopatki wytłaczają powietrze z komina, tworząc podciśnienie. Im wiatr jest silniejszy, tym większe podciśnienie jest generowane. Odpowiada ono za zwiększenie i stabilizację ciągu, a także zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego. Obrotowa nasada kominowa cechuje się dużą wydajnością i można ją stosować w przewodach wentylacyjnych.

  Nasady kominowe — samonastawne (strażak)

  Nasada kominowa samonastawna zaliczana jest do najefektywniejszych pod względem wspomagania pracy komina i ochrony. Obraca się ona zawsze z kierunkiem wiatru, osłaniając przewód kominowy i poprawiając ciąg. 

  Nasada kominowa strażak może być stosowana w przewodach kominowych spalinowych i dymowych. Jej jeszcze jedną istotną cechą jest oryginalny wygląd, za który odpowiadają różne zakończenia. Dlatego też jest ona nie tylko funkcjonalna, ale może stanowić estetyczny dodatek na dachu domu.

   

  powrót