Wkład kominowy żaroodporny — co to jest i dlaczego warto go zainstalować?

03/27/23
30 marca 2023 Wkład kominowy żaroodporny — co to jest i dlaczego warto go zainstalować?

Kominy są niezbędnymi elementami konstrukcji domów. Ich zadaniem jest odprowadzanie do atmosfery spalin z paliwa wykorzystywanego do ogrzewania nieruchomości. Kominy nie są jednak tylko murowanym przewodem z pustaków lub cegieł. W ich wnętrzu muszą znaleźć się jeszcze wkłady kominowe, które chronią murowane konstrukcje przed zniszczeniem w kontakcie ze spalinami. Czym charakteryzują się wkłady kominowe żaroodporne do odprowadzania spalin? Dlaczego warto je montować?

Co to jest wkład kominowy żaroodporny?

Wkład do komina żaroodporny stosuje się w przypadku pieców na paliwa stałe. Temperatura, jaka może występować podczas spalania węgla lub drewna może wynosić nawet 400 stopni Celsjusza. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego wkładu, który będzie wmontowany w przewód kominowy. Na rynku znaleźć można także wkłady kominowe, które są zarówno kwasoodporne, jak i żaroodporne. Doskonale nadają się do systemu ogrzewania, w którym stosowany jest na przykład coraz popularniejszy ekogroszek. Wkłady do komina żaroodporne produkuje się ze stali. Wyróżniają się one tym, że są odporne na takie czynniki jak wysokie temperatury czy też działanie kwasów, które zawarte są w spalinach. Na rynku dostępne są wkłady jedno i dwuścienne z powłoką izolacyjną. Modele stalowe można wmontować w stary komin murowany, jeśli pozwalają na to jego wymiary.

Dlaczego warto zainstalować wkład kominowy żaroodporny?

Montaż wkładu kominowego żaroodpornego zapewnia przede wszystkim szczelność i wydajną pracę przewodu kominowego, co przekłada się na lepszą efektywność energetyczną. Stanowi również ochronę przed zamakaniem komina i odprowadza poza system skropliny. Po zamontowaniu tego typu produktu ma się pewność, że komin się nie odkształci i będzie odporny na ogień. Dodatkowo zmniejsza ilość sadzy i kurzu, a także w znacznym stopniu ogranicza ryzyko pożaru. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze wkładu kominowego żaroodpornego? Wybór odpowiedniego wkładu do komina powinien uwzględniać przede wszystkim materiał, z jakiego został wykonany produkt. Trwałe rozwiązania dają systemy, które są wytworzone ze stali w gatunkach 1.4404 i 1.4301. Istotne jest także to, aby stal była odporna na korozję. Innym aspektem, który trzeba uwzględnić, jest średnica wkładu, aby zmieścił się on do przewodu kominowego. Ponadto należy uwzględnić jeszcze warunki panujące w pomieszczeniach, do których dochodzi przewód kominowy oraz samą jego długość.

Instalacja wkładu kominowego żaroodpornego

Zastosowanie wkładów kominowych ze stali żaroodpornej jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku pieców, które jako paliwo wykorzystują drewno. Nawet jeśli nie planuje się w najbliższym czasie wymiany całej instalacji grzewczej, to zamontowanie w nim takiego produktu może znacząco podnieść efektywność ogrzewania budynku, co przełoży się na realne oszczędności na opale i zwiększenie bezpieczeństwa odprowadzania spalin. W naszej ofercie znajduje się szeroka gama produktów do montażu zarówno w starych, jak i nowych kominach. Sprawdź nasz asortyment i wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego domu.
 

powrót