Czy każdy krzywy komin wymaga naprawy?

06/15/23
15 czerwca 2023 Czy każdy krzywy komin wymaga naprawy?

Komin należy do jednych z najważniejszych elementów systemów grzewczych. Pełni funkcję odprowadzania spalin, a także wpływa na efektywność oraz bezpieczeństwo systemu ogrzewania. Z tego też względu niezwykle istotne jest to, aby był on w bardzo dobrym stanie technicznym. Jednak z biegiem lat niektóre kominy zaczynają się wykrzywiać, co spowodowane jest różnymi deformacjami w systemie kominowym. Jeśli tak się wydarzy, to krzywy komin może generować wiele różnych problemów związanych z jego użytkowaniem, a także zagrażać bezpieczeństwu domowników. Brak prawidłowego przepływu spalin może sprawić, że przedostaną się one do wnętrza domu. Jak rozpoznać krzywy komin?

Jak rozpoznać, czy komin jest krzywy?

Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, czy komin jest krzywy. Osoby, które nie mają doświadczenia, najczęściej nie zdają sobie sprawy z usterki. Jedną z najbardziej widocznych oznak, że system kominowy się wykrzywia, jest jego pochylenie lub wygięcie się w jedną ze stron. Innymi objawami mogą być pęknięte mury, nierówności, czy też przesunięcie się elementów konstrukcyjnych, a także trudności w prawidłowym podłączeniu instalacji kominowej.

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy drobnymi odchyleniami a poważnymi zniekształceniami, to trzeba zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że drobne odchylenia nie zawsze oznaczają deformację i nie zawsze wpływają na sprawność działania komina. Jeśli jednak przesunięcia są mocno widoczne, warto skontaktować się z osobami, które zajmują się naprawą systemów kominowych. Dzięki szybkiej reakcji można zapobiec całkowitemu rozebraniu konstrukcji i stawiania jej od nowa.

Krzywy komin — przyczyny

Na krzywy komin może wpływać wiele różnych czynników. Jednym z najczęściej występujących jest osiadanie się gruntów, na których znajduje się komin. Efektem tego może być nierównomierne obciążenie fundamentów komina a w następstwie jego deformacja.

Wśród innych przyczyn można wymienić jeszcze słabej jakości materiały budowlane, szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, czy błędy konstrukcyjne, które pojawiły się już na etapie budowy i nie zostały poprawione.

Skutki krzywego komina

Krzywy komin może wpływać przede wszystkim na życie codzienne. Utrudnia on prawidłowy przepływ spalin, czego efektem może być ich nagromadzenie wewnątrz systemu kominowego, a to zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru.

Dodatkowo zwiększone napięcia konstrukcji mogą przyczyniać się do pęknięć murów, nierównomiernego obciążenia fundamentów, a nawet zawalenia się komina. W efekcie niedrogi komin wymagający kosmetycznych poprawek stanie się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Ponadto trzeba będzie go odbudować, a koszty tego przedsięwzięcia nie będą niskie.

Potencjalne naprawy

Krzywy komin nie zawsze oznacza wysokie koszty naprawy. Istnieją sposoby, dzięki którym jego funkcjonalność można przywrócić tak samo, jak bezpieczeństwo domowników. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wzmacnianie konstrukcji komina oraz naprawa fundamentów. Dzięki temu rozłożenie ciężaru komina będzie równe i zapobiegnie się dalszym jego deformacjom. Ponadto można użyć stalowych sprężonych pasów, czy też specjalnych łączników.

Mimo iż nie każdy krzywy komin wymaga natychmiastowego działania, to należy monitorować jego stan i reagować na wszelkie inne oznaki mogące przyczynić się do jego większej deformacji. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu komina, wystarczy poprosić o fachową ocenę specjalistów z branży kominiarskiej.

 

powrót