Czy wylot kominowy wpływa na wydajność i oszczędność systemu grzewczego?

05/16/23
Czy wylot kominowy wpływa na wydajność i oszczędność systemu grzewczego?

Kominy to konstrukcje, których zadaniem jest odprowadzanie spalin, dymu i zanieczyszczeń powstających w wyniku pracy kotłów. Istotna jest więc ich budowa oraz średnica, aby przewody dymowe i spalinowe mogły spełniać swoją funkcję. Wszystkie te parametry powinno się dostosowywać do rodzaju urządzeń grzewczych, czyli kotłów. Niezwykle istotne jest również ich dopasowanie do okolicy, czyli usytuowania terenu i obecności drzew w pobliżu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wylotów kominowych można zachować optymalny ciąg kominowy, który wpływa na efektywność pracy systemu grzewczego.

Jak zakończenie komina wpływa na wydajność systemu grzewczego?

Nasada komina to proste urządzenie, które instaluje się na szczycie konstrukcji odprowadzających spaliny, czy dym. Wykorzystuje się je również w przypadku przewodów wentylacyjnych. Montaż wylotu kominowego nie jest skomplikowany, ale należy pamiętać o tym, że przeprowadza się go na wysokości.

Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie poprawia efektywność ogrzewania, ponieważ zachowany jest optymalny ciąg kominowy, a wszystkie zanieczyszczenia są odprowadzane na zewnątrz. Skutkuje to także poprawą sprawności działania urządzeń grzewczych, a na samym końcu znajduje odbicie w rachunkach za ogrzewanie czy zakup opału.

Oszczędność energii

Odpowiednie dopasowanie wylotu kominowego pozwala ograniczyć straty ciepła, ale istotne jest to, aby był on bardzo dobrze dopasowany do rodzaju stosowanego paliwa oraz kotła grzewczego. Nasady kominowe odpowiadają za to, żeby urządzenie grzewcze mogło pracować bez przeszkód z możliwie jak najmniejszymi startami ciepła. Ponadto zapobiegają ciągowi wstecznemu, więc spaliny i zanieczyszczenia nie przedostają się do wewnątrz budynku.

Nasady kominowe — kluczowy element systemu

Nasady kominowe, które montuje się na szczycie komina, służą przede wszystkim do stabilizacji oraz wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Nie tylko poprawiają jego siłę, ale również przyczyniają się do tego, że przewód kominowy jest zabezpieczony przed powstawaniem ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin w przewodzie kominowym.

Nasady, czyli tak zwane daszki kominowe, chronią kominy również przed wiatrami opadającymi, które mogą powodować przyduszenie komina i zanik ciągu. Dodatkową zaletą, jakie mają nasady obrotowe lub nasady samonastawne jest to, że odstraszają ptaki, które często wykorzystują kominy do budowy gniazd. Daszki, które niejako chronią wylot komina, produkowane są z różnych materiałów, ale najczęściej z metali odpornych na wysoką temperaturę. Takie właściwości ma w szczególności stal ocynkowana lub chromoniklowa.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, nasady kominowe należy stosować w przypadku przewodów spalinowych i przewodów dymowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem. Co istotne, wymóg ten nie dotyczy wszystkich współczesnych kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania.

Przewód kominowy a efektywność systemu grzewczego

Prawidłowo dobrany przewód kominowy ma wpływ na efektywność energetyczną urządzeń grzewczych, a przede wszystkim decyduje o bezpieczeństwie użytkowania instalacji ogrzewania. Istotne znaczenie mają także pozytywne efekty ekologiczne i ekonomiczne związane z kosztami ogrzewania. Z kolei źle dobrany lub zaprojektowany przewód kominowy może nie tylko zwiększać rachunki za opał, ale także przyczyniać się do wielu nieszczęśliwych wypadków.

 

powrót