Jaki system kominowy do pieca kondensacyjnego? Podpowiadamy jak go przygotować

02/19/21
Jaki system kominowy do pieca kondensacyjnego? Podpowiadamy jak go przygotować

Żaden z systemów grzewczych wykorzystujących paliwa stałe (drewno, węgiel, pellet) czy płynne (gaz, olej opałowy) nie może obyć się bez kanału odprowadzania spalin. W przypadku kotłów kondensacyjnych, o bardzo niskiej temperaturze wylotowej spalin do ich usuwania z kotła i komina konieczny jest wentylator nadmuchowy, który w kominie tworzy nadciśnienie.

Potrzebujemy zatem szczególnie szczelnej i odpornej na nadciśnienia konstrukcji systemu kominowego.

Czym jest piec kondensacyjny i jaki system kominowy najlepiej będzie do niego pasować?

To specjalny system grzewczy, który posiada tzw. zamkniętą komorę spalania. Pod tym pojęciem kryje się sposób doprowadzania powietrza do kotła. W przypadku pieców z zamkniętym systemem, powietrze jest pobierane z zewnątrz budynku, przykładowo przez rurę wyprowadzoną poza zewnętrzną ścianę budynku.

Taki system może być znacznie wydajniejszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy dla użytkowników. Zamknięty obieg powietrza, przy kotłach gazowych nie będzie wymagał tworzenia wentylacji nawiewowej dostarczającej do kotłowni powietrza niezbędnego do procesu spalania. Ze względu na fakt, iż powietrze pobierane jest bezpośrednio z zewnątrz mieszkania, a nie pomieszczenia, w którym znajduje się piec, nie będzie w nim tworzone podciśnienie. 

Jakiego typu komin najlepiej do niego dopasować?

Specyficzny typ wymiany powietrza wymaga jednak zastosowania odpowiedniego systemu odprowadzania spalin. W tym przypadku nie należy stawiać na murowane kominy, które mogą spowodować nieszczelność instalacji. Lepszym rozwiązaniem będą nowoczesne, kwasoodporne rury stalowe, które będą współgrać z piecem kondensacyjnym.

Przede wszystkim, komin musi być przygotowany z materiału kwasoodpornego, którym najczęściej jest stal lub ceramika. Jest to istotne, ze względu na temperaturę spalin, która przy kotłach kondensacyjnych wynosi maksymalnie 80 stopni. W takich warunkach, para wodna może skraplać się wewnątrz komina i wchodzić w reakcję ze związkami siarki. To mieszanka, która skutecznie niszczy cegły i zaprawy murarskie, stąd też zastosowanie stalowych elementów jest tutaj konieczne.

Ważne są też parametry jego ustawienia...

W przypadku tego typu kotłów, należy pamiętać o przygotowaniu zarówno kanału doprowadzającego powietrze, jak i odprowadzającego spaliny na zewnątrz. 

Do tego celu wykorzystuje się systemy koncentryczne, czyli tzw. rura w rurze lub rozdzielne, w których jeden z przewodów doprowadza powietrze do spalania, a drugi wyprowadza produkty spalania na zewnątrz.

Należy także odpowiednio umiejscowić wylot systemu kominowego.

Obecne przepisy oprócz wyprowadzenia komina ponad dach zezwalają na odprowadzanie spalin na zewnątrz bezpośrednio przez ścianę budynku, z tym że przepisy ograniczają maksymalną moc urządzeń do 21 kW dla domów jednorodzinnych wolnostojących oraz do 5 kW dla pozostałych budynków. 

W obu przypadkach wylot spalin powinien znajdować się w określonej odległości barier architektonicznych:

• co najmniej 50 cm od ściany i tyle samo ponad poziomem terenu – w przypadku, gdy w pobliżu nie ma placów zabaw i innych miejsc rekreacyjnych. W odwrotnej sytuacji, wylot powinien znajdować się 2,5 metra ponad poziomem terenu,

• co najmniej 50 cm od krawędzi okien otwieranych, które mogą przysłonić wylot spalin.

 

powrót