Komin do centralnego ogrzewania — co warto wiedzieć?

05/16/23
Komin do centralnego ogrzewania — co warto wiedzieć?

System kominowy do centralnego ogrzewania jest niezbędnym elementem, który pozwala odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo domowników i efektywność ogrzewania. Na rynku znaleźć można szeroką gamę produktów, które produkowane są z różnych materiałów — od kominów ceramicznych po nowoczesne stalowe, a także tradycyjne z cegły. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaki piec będzie używany do zasilania urządzeń grzewczych.

Dlaczego komin do centralnego ogrzewania jest kluczowy?

Komin ceramiczny, czy też inne systemy kominowe, które dostępne są na rynku pełnią wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim odpowiadają za wyprowadzenie spalin do atmosfery. Spalanie jest reakcją chemiczną, w trakcie której wytwarzane jest ciepło, natomiast dym jest produktem ubocznym tego procesu. Dobrze dobrany komin zapewni odpowiedni ciąg kominowy i skutecznie odprowadzi spaliny na zewnątrz.

Drugą funkcją, jaką ma wkład kominowy to doprowadzanie powietrza do komory spalania. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie wysokiej wydajności spalania, co przełoży się na skuteczne wytwarzanie ciepła i mniejsze rachunki za paliwa stałe lub inne, w zależności, jakimi zasilany jest piec.

Kominy ceramiczne — idealne rozwiązanie dla centralnego ogrzewania

W skład budowy kominów ceramicznych wchodzi wkład kominowy oraz obudowa zewnętrzna np. z pustaków. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Tego typu komin można również podłączyć bez najmniejszego problemu do kotła kondensacyjnego, kozy grzewczej, czy kominka. Systemy kominowe ceramiczne współpracują praktycznie z każdym urządzeniem grzewczym, ponieważ mogą wytrzymać temperaturę od 60 do 600 stopni Celsjusza.

Kominy ceramiczne są bardzo wytrzymałe na wysokie temperatury i ich gwałtowne zmiany. Ponadto nie odkształcają się, nie korodują, a producenci najczęściej dają na nie 30 lat gwarancji. Warto także dodać, że kominy ceramiczne są odporne na pożar sadzy oraz innych substancji. Mogą to być modele wolnostojące albo budowane wraz ze ścianami. Co istotne, potrafią długo utrzymywać ciepło, dzięki temu, że wolno stygną.

Wkłady kominowe — kluczowy element systemu

Wkłady kominowe są niezbędnym elementem każdego komina i to bez względu na to, czy jest on podłączony do kotła na drewno, węgiel czy inny rodzaj opału. Z powodzeniem można je nawet stosować w starych systemach kominowych. Ich główną zaletą jest to, że mają wpływ na efektywność i wydajność centralnego ogrzewania, ponieważ zapewniają odpowiedni ciąg i stanowią drogę dla spalin oraz dymu.

Szkodliwe związki, które wydzielane są podczas spalania opału, nie stanowią dzięki temu zagrożenia dla kominów oraz domowników. Poza tym wkłady kominowe poprawiają szczelność starych systemów kominowych. Na rynku znaleźć można szeroką gamę tego typu produktów. Dostępne są między innymi wkłady kominowe stalowe żaroodporne, kwasoodporne i ceramiczne. Wybór odpowiedniego rodzaju uzależniony jest od rodzaju pieca, jaki jest wykorzystywany do ogrzewania centralnego.

 

powrót