Komin stalowy czy ceramiczny?

02/26/24
20 lutego 2022 Komin stalowy czy ceramiczny?
Podczas budowy domu lub w trakcie wymiany całej instalacji grzewczej, dobór właściwego komina będzie kluczową kwestią. Na tym etapie często pojawia się pytanie, jakie rozwiązanie wybrać - komin stalowy czy ceramiczny? To dwa najbardziej popularne rodzaje, przy ich wyborze należy uwzględnić wiele czynników.

Podczas budowy domu lub w trakcie wymiany całej instalacji grzewczej, dobór właściwego komina będzie kluczową kwestią. Na tym etapie często pojawia się pytanie, jakie rozwiązanie wybrać - komin stalowy czy ceramiczny? To dwa najbardziej popularne rodzaje, przy ich wyborze należy uwzględnić wiele czynników.

Kominy ceramiczne - charakterystyka

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wybrać komin - ceramiczny czy stalowy, warto na początku przyjrzeć się każdemu z nich z osobna. Zacznijmy od kominów ceramicznych. Wbrew pozorom ich montaż nie jest skomplikowany, gdyż na rynku dostępne są formie elementów prefabrykowanych. Ich ceramiczne elementy są trwałe i odporne na korozje i wysokie temperatury. Kominy ceramiczne wznoszone są zarówno wewnątrz budynków, jak i przy ich ścianach zewnętrznych, a ich konstrukcja może być jedno- lub wielokanałowa.

Oprócz zalet posiadają także swoje słabe strony. Ceramika jest dość nasiąkliwa, dlatego kominy takie mogą nasiąkać wodą. Aby do tego nie dochodziło, szczególną uwagę należy zwrócić na ich właściwą wentylację. Kolejnym newralgiczną kwestią jest problematyczna współpraca tego rodzaju kominów z kotłami centralnego ogrzewania o najnowszych standardach jakości. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli wymienić urządzenie grzewcze na nowe, będzie to wymagało umieszczenie w nim stalowego wkładu.

Dlaczego komin ceramiczny tak słabo współpracuje z najnowszymi, proekologicznymi kotłami? Ponieważ te nowoczesne urządzenia wytwarzają spaliny o niższej temperaturze. Dzieje się tak ze względu na ich większą wydajność i efektywność. W takie sytuacji na kominie ceramicznym pojawia się wilgoć, co ostatecznie prowadzi do jego uszkodzenia.

Kominy stalowe - opis i budowa

Kominy stalowe mogą być zarówno jednościenne, jak i dwuścienne. Obie opcje dostępne są w naszej ofercie. Pierwszy rodzaj stosowany jest zwykle jako wkład kominowy, drugi - montowane są wewnątrz i na zewnątrz budynków. Stalowe kominy dwuścienne nie potrzebują ceramicznej obudowy, ponieważ posiadają warstwę izolacyjną. Do ich zalet należy ponadto odporność na działanie wody i prosty montaż. Ponadto stal sprawia, że kominy z niej wykonane szybko się wychładzają, ale także szybko nagrzewają.

Wszystkie produkowane przez naszą firmę kominy stalowe posiadają certyfikat CE i wykonywane są zgodnie z obowiązującymi normami, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo, maksymalną szczelność i niezrównaną trwałość.

Kominy stalowe należy dobrać odpowiednio do kotła i spalanego w nim paliwa. W naszej ofercie posiadamy różne ich warianty:

  • systemy kominowe jednościenne przeznaczone do urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym lub drewnem,
  • systemy kominowe jednościenne przeznaczone do urządzeń grzewczych opalanych jedynie gazem lub olejem opałowym,
  • systemy kominowe jednościenne przeznaczone do urządzeń grzewczych opalanych jedynie paliwami stałymi,
  • systemy kominowe dwuścienne przeznaczone do urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym lub drewnem,
  • systemy kominowe dwuścienne przeznaczone do urządzeń grzewczych opalanych jedynie paliwami stałymi.

Podsumowanie: komin stalowy czy ceramiczny?

Na co zatem się zdecydować, na komin stalowy czy ceramiczny? Wybór powinien być podyktowany tym, który z nich jest najbardziej wskazany dla naszego kotła i spalanego w nim paliwa. Nieodpowiedni dobór tych parametrów spowoduje problemy ze słabym ciągiem, nieprawidłową pracą urządzenia i doprowadzi do zniszczenia komina.

Jeśli myślimy o przyszłości i najnowszych rozwiązaniach technologicznych, które zapewniają oszczędne i ekologiczne spalanie, warto postawić na kominy stalowe. W ich dobrze z przyjemnością pomogą nasi specjaliści.

 

powrót