Nasady kominowe - jak odpowiednio je dobrać?

11/08/21
24 października 2021 Nasady kominowe - jak odpowiednio je dobrać?

Nasady kominowe mają za zadania przeciwdziałać przedostaniu się powietrza do komina, co może mieć miejsce na przykład w sytuacji silnych wiatrów. Żaden z domowników nie chciałby, aby dym, zamiast wydostawać się na zewnątrz domu, wlatywał do jego środka. Skutkuje to nie tylko ochłodzeniem ogrzewanych pomieszczeń, ale może być też szkodliwe dla zdrowia. Nasady kominowe można stosować w różnych typach kominów - wentylacyjnych, spalinowych i dymnych.

 

Zamierzasz kupić nasadę kominową, ale nie wiesz, jaką wybrać? Podpowiadamy! Po pierwsze należy dopasować ją właściwie do średnicy przewodu kominowego. Jeśli masz problemy z dopasowaniem, możesz użyć przeznaczonych do tego specjalnych przejściówek, zwanej przełączem redukcyjnym. Następnie zwróć uwagę na tworzywo z jakiego stworzona jest nasada. Do przewodów wentylacyjnych wybierz nasady z blachy ocynkowanej, zaś do przewodu spalinowego i dymnego wybierz nasady z blachy chromoniklowej kwaso- lub żaroodpornej.

 

Czym są nasady kominowe?

 

Nasady kominowe to elementy montowane na szczycie komina. Polepszają one znacząco działanie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej, a także ciągu w kominach spalinowych i dymowych. Są dobrze rozpoznawalne, to właśnie one odbijają promienie słoneczne i połyskuj z dala na dachach domów. Mają też ciekawe kształty, w naszej ofercie dostępne są takie rodzaje nasad kominowych. To, czym są dla wielu nasady kominowe, to właśnie tzw. strażakiem lub kogucikiem.

 

Typy nasad kominowych

 

Istnieją różne rodzaje nasad kominowych. W naszej ofercie znajdują się trzy typy tych produktów, różniących się od siebie sposobem działania. Pierwszym typem są nasady stałe, których rolą jest zabezpieczanie komina przed wszelkimi warunkami pogodowymi. To przykładowo tzw. daszki, deflektory lub wywietrznik typu H. Ich montaż nie dopuszcza do zatkania przewodu.

 

Nie zmieniają one jednak swojego położenia pod wpływem wiatru, tak jak to robią nasady samonastawne. Ten rodzaj to często wybierane rozwiązanie,czyli wszystkie te obracające się na dachach strażaki i koguciki. Posiadają szerokie zastosowanie. Dedykowane są zarówno do kominów wentylacyjnych, jak i dymowych i spalinowych.

 

Nasady obrotowe to trzeci z oferowanych przez nas rodzajów nasad kominowych. Doskonale współpracują z przewodami wentylacyjnymi, gdyż ich budowa umożliwia doskonałe wykorzystanie siły wiatru. Należą do nich rozwiązania typu turboslim lub turbovent.

 

Konserwacja nasad kominowych

 

Nasady kominowe, podobnie jak komin, podlegają okresowym przeglądom. Powinny być one przeprowadzone przez kominiarza. Konserwacje najlepiej przeprowadzać przy okazji czyszczenia przewodu wentylacyjnego, dymowego lub spalinowego. Kominy wentylacyjne należy sprawdzać raz w roku, spalinowe dwa razy w roku, natomiast dymne cztery razy w roku lub częściej, jeśli wymaga tego sytuacja. W przypadku strażaków oprócz czyszczenia niezbędne będzie uzupełnianie smaru w łożysku nasady.

 

powrót