System kominowy do pieca gazowego — dlaczego jest niezbędny i jak działa?

03/27/23
System kominowy do pieca gazowego — dlaczego jest niezbędny i jak działa?
Wybór odpowiedniego komina do pieca jest nie lada wyzwaniem. Należy wybierać takie rozwiązania, które będą w pełni pasować do posiadanego kotła. W przypadku kotłów gazowych można zaobserwować ciekawe zmiany, które związane są z ich modernizacją. Wszystkie zmiany podyktowane są przede wszystkim innymi sposobami doprowadzania powietrza do paleniska. Jaki komin do pieca gazowego będzie najlepszy? Jaki przewód spalinowy będzie efektywnym rozwiązaniem?

Dlaczego system kominowy jest niezbędny?

Piece gazowe mogą być z zarówno z zamkniętą komorą spalania, jak i otwartą komorą spalania. Modeli z otwartą komorą nie można instalować w pomieszczeniach mieszkalnych, ale wyjątek stanowi kuchnia połączona z pokojem, pod warunkiem że znajduje się w niej wentylacyjny otwór wywiewny. Piece, które mają zamkniętą komorę spalania, należy wyposażyć w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe. Dzięki temu można je montować w dowolnych pomieszczeniach bez względu na zastosowaną wentylację. Kotły gazowe o mocy cieplnej nie większej niż 30 kW można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt domowników o kubaturze przynajmniej 8 m2. Jeśli jest to urządzenie z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz budynku, kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6,5 m2. Kotły o dużej mocy powinny być instalowane w pomieszczeniach technicznych albo przeznaczonych na kotłownię budynkach wolnostojących. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić 2,2 m, a jeśli kocioł gazowy ma być zasilany z własnego zbiornika, należy spełnić dodatkowe wymagania. Przede wszystkim podłoga pomieszczenia z takim kotłem nie może być poniżej poziomu terenu. Brak komina do kotła gazowego wiąże się z ryzykiem wydostawania się spalin do pomieszczeń użytkowych.

Jak działa system kominowy do kotła gazowego?

System kominowy składa się dwóch elementów – wkładu kominowego, gdzie znajdują się rury do odprowadzania spalin i obudowy komina, czyli pustaków, wewnątrz których umieszcza się wkład. Rury odpowiadają za odprowadzanie spalin, przez co też produkuje się je z wytrzymałych materiałów. Do budowy wkładów można wykorzystać przewody kominowe, między innymi rury szamotowe i kamionkowe. Z reguły ich przekrój mieści się w przedziale 12 - 30 cm. Standardowa długość tych elementów wynosi 66 i 133 cm. Wnętrza rur, których zadaniem jest odprowadzenie spalin, są glazurowane, a ich przekrój jest kwadratowy lub okrągły i można go dopasować do potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Dodatkowo system uszczelnia się kitem kwasoodpornym. Do budowy komina świetnie nadają się pustaki keramzytobetonowe, które nie wymagają murowania. Jeśli przy danym typie wkładu stosowane jest ocieplenie, to wybiera się pustaki z kanalikami, które umożliwiają doprowadzenie powietrza i tym samym wietrzenie przewodu.

Jak dobrać odpowiedni system kominowy do kotła gazowego?

Do kotła gazowego można podłączyć różne przewody kominowe. Należy przede wszystkim określić, czy jest to piec z otwartą komorą spalania, czy też zamkniętą komorą spalania. W pierwszym przypadku komin musi wytwarzać niezbędny ciąg, który umożliwi pobranie wystarczającej ilości powietrza potrzebnego do procesu spalania, a następnie usunięcia spalin. Standardowo komin powinien mieć średnicę minimum 120 mm i wysokość około 4-5 m. Trzeba także pamiętać o tym, że w tej technologii spalania kotły gazowe mogą mieć różne parametry i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaka średnica czy wysokość komina jest potrzebna. Kotły gazowe pracują w trybie, w którym należy zapewnić jednocześnie dopływ powietrza i odprowadzanie spalin. Urządzenia klasyfikowane jako C doprowadzają powietrze z zewnątrz budynku. W tym przypadku wykorzystuje się systemy koncentryczne, w których jeden przewód doprowadza powietrze, a przewód spalinowy odprowadza produkty spalania poza obiekt.

Jak utrzymać piec gazowy w dobrym stanie?

Komin do pieca gazowego jest rozwiązaniem, które powinno opierać się na systemowości. Konieczne jest doprowadzenie powietrza i odprowadzanie spalin z urządzenia grzewczego. Komin powinien charakteryzować się odpornością na negatywne działanie czynników i warunków, w których funkcjonuje. Ponadto musi być on szczelny i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dlatego też systemy kominowe, które znajdują się w naszej ofercie to najlepsze rozwiązanie do pieca gazowego. Cechują się one wytrzymałością, trwałością i wysoką efektywnością.
 

powrót